Spalničky

OČKUJEME PROTI SPALNIČKÁM

SPALNIČKY

1. Základní popis.  Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastěji postihuje děti ve věku 4 až 5 let, ale mohou jím onemocnět i mladší nebo starší děti, ale i dospělí. Celosvětově jsou spalničky velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Před zavedením pravidelného očkování patřily spalničky k velice častým dětským chorobám i u nás.

2. Zdroj nákazy. Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí. Vstupní branou jsou sliznice nosohltanu a spojivek, poté se virus dostává do lymfatického systému. Od nakažení k propuknutí nemoci dochází průměrně za 13 dní (inkubační doba), člověk je však infekční už 2-4 dny před výskytem vyrážky a ještě 4 dny po jejím ústupu.

3. Příznaky spalniček. Onemocnění se projevuje horečkou až 40°C, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den při horečce se postupně vysévá až splývavá vyrážka nejprve za ušima, na obličeji, poté postupuje na krk, trup a končetiny a shodně také pak postupně ustupuje. Vyrážka přetrvává obvykle 5 dní. Komplikací může být dlouho trvající horečka. Po onemocnění získává postižený  dlouhodobou imunitu.

4. Ochrana, prevence. Spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování.  V roce 1982 byl očkováním přerušen přirozený proces šíření spalničkového viru v populaci, vyskytovaly se ojedinělé případy a úmrtnost byla prakticky eliminována. Přeočkování proti spalničkám se
doporučuje cestovatelům starším 25 let věku, zejména při návštěvách zemí, kde neprobíhá plošné očkování (Asie, Afrika, Střední a Jižní Amerika). Kvůli odmítání očkování v Evropě a v USA  se v posledních letech vyskytují epidemie s desítkami tisíc nakažených a to i v oblastech, kde byly již spalničky v minulosti eliminovány.  


Vakcínou PRIORIX (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) očkujeme pacienty ve věku 30-50 let (část z nich byla očkována pouze jednou dávkou, hladina protilátek proti spalničkám je často nedostatečná).

Hladinu protilátek v těle lze stanovit na základě vyšetření krve (hradí pacient, cena 346 Kč.)  

Vakcínu  si hradí pacient, cena cca 800 Kč. Novinka pro klienty VZP od 6/2019- příspěvek na očkování -  500 Kč. U ostatních zdravotních pojišťoven dle aktuální nabídky bonusových programů.