OČKOVÁNÍ


Denně jsme vystaveni riziku infekčních nemocí. Prevence a očkování se netýkají pouze cestování do zahraničí, ale jsou vysoce aktuální i v ČR.

V naší ambulanci očkujeme proti covid-19, tetanu, spalničkám, chřipce, pneumokokovým infekcím, virové hepatitidě A, B, klíšťové encefalitidě, a to po předchozí mailové či telefonické domluvě.


OČKOVÁNÍ  PROTI COVID-19 V NAŠÍ AMBULANCI:

3-7/2021:   očkováno 100 seniorů vakcínou     VAXZEVRIA  (firma AstraZeneca)

7- 8/2021:  očkování  vakcínou JANSSEN

1/2022:       očkování 3. dávky vakcíny  COMIRNATY (firma Pfizer) - očkováni špatně mobilní senioři


Pro další informace o očkování klikněte na odkaz: 

https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/


CERTIFIKÁTY O OČKOVÁNÍ PROTI COVID-19 A  PRODĚLÁNÍ  COVID19 STÁHNETE ZDE:


VÝZVA KE  ZVLÁDNUTÍ SOUČASNÉ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACE S COVID-19 A OČKOVÁNÍ - VAKCÍNA JE NAŠÍ JEDINOU ZBRANÍ

Chovejme se nadále zodpovědně - dodržujme pravidlo 3R - nosme roušky, myjme si ruce, dodržujme dostatečné rozestupy - neshlukujme se
     Celý svět a také Českou republiku zaplavují cílené dezinformační zprávy a fake news o očkování proti COVID-19. Informacím podléhá značná část populace, včetně některých zdravotníků. Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii koronaviru. Přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové tímto vyzývají zdravotnickou i laickou veřejnost k neustálému zodpovědnému chování a nepodceňování této nemoci. Společně tvrdíme, že očkování je z dlouhodobého hlediska nezbytné pro ovlivnění nepříznivého epidemiologického vývoje a pro návrat k normálnímu životu.
     Lékaři infekčních oddělení, kteří od jara denně bezprostředně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených infekcí COVID-19, spolu s vakcinology, kteří pozorují narůstající odpor k očkování, vyjadřují hluboké znepokojení nad nedostatečnými a často zavádějícími informacemi o očkování v naší zemi. Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném. Potvrzujeme, že přes maximální úsilí vědeckých týmů na celém světě nemáme a v brzké době nebudeme mít účinný lék proti koronaviru, který se nadále vyznačuje mimořádnou nakažlivostí a zákeřností. Po roce usilovného hledání sdělujeme hluboké zklamání, že máme k disposici jen několik pomocných léků, které jsou schopny zlepšit prognózu nakažených o necelých 10-20%, což je číslo zoufale nízké. Nákazu nadále považujeme za nebezpečnou ruskou ruletu, která si své oběti hledá bez větších pravidel. Po řadu týdnů v České republice na tuto jednu infekci umírá denně více než 100 lidí, před měsícem to bylo již i přes 250 lidí denně, což je číslo dříve pro několik generací infektologů, mikrobiologů či epidemiologů zcela nemyslitelné. Toto číslo je nyní výrazně vyšší než kolik obětí si denně u nás žádají onemocnění nádorová. Proto svědomitě dodržujme stanovená protiepidemická opatření. Používejme roušky, udržujme rozestupy, dezinfikujme si ruce a až to bude možné, nechme se očkovat.
     Od dob lékaře Edwarda Jennera, který s očkováním začal před více než 220 lety, byly vývoj a výroba vakcín dokonale propracovány. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nikdo nezpochybní, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicíny novověku. Na rozdíl od vývoje nových molekul a léků, které by se mohly uplatnit v léčbě infekční nemoci, se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy a zásady přípravy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám tedy výrazně odlišné, i vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje.
     Teď je čas říci, že vakcinace je lepší, než sedět měsíce zavření doma. Teď je čas říci, že účinnost i bezpečnost vakcíny bude velmi pečlivě sledována. Teď je čas říci, že je nutno spojit síly zdravotníků, představitelů státu, médií v jeden proud podpory očkování.
     Tvůrci této výzvy - členové Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP si uvědomují vážnost současné situace a vyzývají všechny představitele státu, zdravotnickou veřejnost, média, správce sociálních sítí o maximální podporu edukace o prospěšnosti očkování. Očkování považujeme v současné době za nejúčinnější, bezpečný a jediný dostupný nástroj k zvládnutí závažné pandemie. Za jediný nástroj, který je již dnes schopen zamezit stovkám, tisícům zbytečných úmrtí, závažným dlouhodobým i celoživotním postižením zdraví, rodinným tragédiím.
     Vyzýváme každého zdravotnického pracovníka, tak jak považuje za samozřejmé být očkován proti virové hepatitidě B, aby měl profesionální přístup k očkování proti nemoci COVID-19 a to nejenom kvůli sobě, ale zejména kvůli svým pacientům. Měl by očkování propagovat, ale také sám se nechat očkovat, co nedříve to bude možné.
     Vyzýváme k odpovědnosti všechny, kteří bezohledně hazardují s lidským zdravím šířením často zcela nesmyslných, hloupých desinformací a pochyb o očkování.
     Vyzýváme vás lidi - rozhodujte se dle vlastního rozumu a pravdivých informací.

Prim. MUDr. Petr Kümpel - místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP
Doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D. - předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP
Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. - předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP
Prim. MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. - primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze
MUDr. Pavla Křížová, CSc. - předsedkyně Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP
V Praze, Hradci Králové a Opavě dne 8.12. 2020Očkovací kalendář pro dospělé naleznete zde:

https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-od-2013/Ockovaci_kalendar.pdf


Orientační informace o příspěvcích najdete na:

https://www.avenier.cz/cz/příspěvky

Aktuální znění podmínek si ověřte u své zdravotní pojišťovny.