Černý kašel

Černý kašel, někdy nazývaný také jako pertuse nebo dávivý kašel, je vysoce nakažlivé onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis s celosvětovým výskytem. 

V naší ambulanci je možné objednat se k očkování kombinovanou vakcínou ADACEL POLIO. Očkování dospělým nehradí zdravotní pojišťovna (ZP). Cena vakcíny je 1200 Kč. ZP může přispět na vakcínu částkou cca 500 Kč, o příspěvek zažádáte na pojišťovně po očkování. 

Očkování je možné v odstupu minimálně měsíc po posledním přeočkování proti tetanu, očekávat lze výraznější lokální reakci (konzultováno s ČVS - Českou vakcinologickou společností).

Očkování proti černému kašli je možné pouze kombinovanými vakcínami proti záškrtu, tetanu a černému kašli (Adacel, Boostrix), příp. i proti dětské obrně (Adacel Polio, Boostrix Polio).

Každá těhotná žena (při každém těhotenství) by se měla nechat přeočkovat proti černému kašli mezi 27. a 36. týdnem těhotenství. Mateřské protilátky chrání dítě do 3. měsíce po narození, do doby, než bude očkováno a vytvoří si vlastní protilátky. 

Pozn: zdrojem černého kašle u dětí do 1 roku jsou z 67% nejbližší příbuzní, nejčastěji matka. 

Dle požadavku MZČR je od 5.4.2024 pro těhotné k očkování proti černému kašli dostupná vakcína Adacel. Dle požadavku MZČR a doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z března 2024 je možno, po dobu omezené dostupnosti vakcín Adacel a Boostrix, využít k očkování proti černému kašli u dospělých i vakcínu Adacel Polio, je-li dostupná.